Trening na pół gwizdka

Trening na pół gwizdka taniec, dance, dancer

Ostatnio mieliście okazję przeczytać wpis Oli na temat utrzymania formy w czasie wakacji [tutaj]. Ola nie przestaje trenować, ponieważ wie, że czeka ją obóz, na którym kondycja jest bardzo istotna oraz od września czekają kolejne turnieje.

Co zrobić jeśli czujesz, że nie masz ochoty na trening ani na taniec w czasie wakacji. Lubisz tańczyć ale czujesz się wypalona a Twój trening jest na „pół gwizdka”? Przyczyn może być kilka od przetrenowania po kontuzję.

Czy przestać trenować?

Wszyscy mówią „nie – no co Ty”, ale Ty nie masz już siły i co wtedy? Jedną z przyczyn „wypalenia” wśród tancerzy może być skupienie się na jednym rodzaju tańca zbyt wcześnie. Może było tak, że nie miałaś/miałeś okazji do spróbowania różnych rodzajów tańca a może nawet innej dyscypliny sportowej, może nawet nie tańczyłeś w innym klubie. Bardzo często otoczenie tancerza: rodzice, trener tłumaczą, że aby coś osiągnąć należy ciężko pracować, wyrzekać się wielu rzeczy. Podkreślają, że aby wygrywać to taniec musi być całym Twoim życiem. Tak prawdopodobnie się stanie ale już w starszym wieku, w wyższej kategorii. Młodzi zawodnicy powinni tańczyć dla samej idei zabawy, dla przyjemności i satysfakcji (przypis. metkabaletka Team: generalnie nie tylko młodzi zawodnicy – wszyscy powinni mieć radość).

Nie wyobrażacie sobie, że przestaniecie tańczyć? Albo chcecie przestać i spróbować czegoś innego ale rodzice Wam w tym przeszkadzają?

Warto z rodzicami szczerze o tym porozmawiać. Taniec to zdrowie! Jasne ale nie za wszelką cenę. Uprawiasz taniec dla siebie, dla własnej satysfakcji, nie dla rodziców, trenera czy koleżanek. Rodzice nie będą Was kochać mnie tylko dlatego, że przestaniecie tańczyć.

Każdy jest inny

Tiger Woods zaczynał trenowanie golfa już wtedy, jak miał dwa latka. Ale jego ojciec miał taką zasadę: Tiger nie mógł trenować, dopóki nie odrobił wszystkich lekcji oraz nie wykonał innych prac domowych. Dla Tigera trening był nagrodą, nikt nie zmuszał go do treningów. To on sam czuł tę chęć do uprawiania sportu. W tym przypadku poświecenie się tylko jednej dyscyplinie nie jest złe, ale tylko wtedy gdy widzimy, że ktoś naprawdę chce to robić. Inny golfista, Greg Norman z Australii, zaczął uprawiać golf dopiero w wieku 15 lat. W swojej karierze wygrał ponad 80 międzynarodowych zawodów, teraz należy do golfowej elity. Jako młody zawodnik uprawiał rugby, krykiet, pływanie, surfing. Kiedyś spróbował gry w golfa i tak mu się spodobała, że postanowił poświęcić jej cały swój czas.

Jak widać nie ma jednej dobrej drogi do kariery w sporcie. Każdy ma indywidualne podejście do aktywności fizycznej i ważne jest, aby słuchać, rozmawiać, komunikować się, a wreszcie zachęcać do tego, aby samemu znalazło swój cel, odkryło radość z tańca. Tylko wtedy dziecko będzie chciało trenować na miarę swojego największego potencjału i umiejętności.

Kto może pomóc

Zawsze można  poprosić o pomoc trenera, któremu szczerze można powiedzieć o przyczynie wypalenia, lub poprosić o pomoc w poprawieniu elementów, które Wam nie wychodzą i to Was zniechęca do podejmowania dalszych prób. Warto też odpocząć od treningów czasami wystarczy opuścić 1 trening, a czasem przestać chodzi cały miesiąc.

Najważniejsza jest rozmowa – z rodzicami, trenerem, czy najlepszą koleżanką i nie wolno się bać. Świat do Was należy kochani 🙂

Jak walczą inni – to jest właśnie pasja – historia julii foucher

 

źródło: http://psychologiasportu.pl/odpowiedz/xtqrmqstaqzd/ oraz Pinterest