Tego nie wiedziałaś o Walentynkach

Tego nie wiedziałaś o Walentynkach

Tego nie wiedziałaś o Walentynkach

14 lutego. Walentynki. Dzień Zakochanych. Jedni to święto uwielbiają, inni nienawidzą. Obchodzone od IV wieku n.e. na cześć chrześcijańskich męczenników (sic!). Do Polski walentynkowa tradcycja dotarła z Bawarii i rozpowszechniła się dopiero w latach 90. XX wieku.

Czego nie wiedziałaś o Walentynkach?

 1. Pierwszym nadawcą Walentynki był Karol, Książę Orleanu. Wysłał list miłosny swojej żonie w 1415 roku, podczas gdy przebywał w więzieniu.
 2. Co roku na całym świecie wysylanych jest ok.miliarda walentynek!
 3. 85% nabywców w Walentynki to kobiety.
 4. Rekord Guinnessa w kategorii najdłuższy pocałunek na świecie należy do pary z Tajlandii, która całowała się przez 58 godzin, 35 inut i 58 sekund, czyli ponad dwie doby!
 5. Święty Walenty zginął 14 lutego, skazany na śmierć przez Klaudiusza II. Pomagał on żołnierzom brać śluby z ukochanymi, co cesarz rzymski uznał za przestępstwo.
 6. Najwięcej Walentynek dostają nauczyciele.
 7. Każdego roku słynna Julia z Werony dostaje ponad tysiąc Walentynek.
 8. W Japonii to kobiety dają prezenty swoim mężczyznom. Panowie odwzajemniają romantyczny gest dopiero miesiąc później. Tradycyjnym prezentem jest biała czekolada.
 9. Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami i ofiarowane Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.
 10. Najdroższą Walentynką była kartka z litego złota wysadzana diamentami i szmaragdami, którą Arystoteles Onasis ofiarował Marii Callas. Jej wartość oszacowano na kwotę 250 tysięcy dolarów.
 11. 14 lutego obchodzimy także Dzień Chorych na Padaczkę.
 12. Jednym z popularniejszych prezentów walentynkowych są perfumy.
 13. Czerwona róża jest symbolem Walentynek, ponieważ była ulubionym kwiatem Wenus – bogini miłości.
 14. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza „dzień przyjaźni”. Życzenia składa się znajomym i przyjaciołom.

 

Może zainteresuje Cię też...