Taniec nowoczesny – wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Taniec nowoczesny - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Taniec nowoczesny – wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Taniec nowoczesny w formie rekreacyjnej może uprawiać każde dziecko praktycznie od 3 roku życia. Zajęcia z tańca mają na celu wszechstronny, harmonijny rozwój dziecka. Trening obejmuje elementy akrobatyki, baletu, uczy gibkości, poczucia rytmu i prawidłowej postawy. Poprzez taniec dzieci nabierają pewności siebie oraz wiary w swoje możliwości. Dyscyplina, systematyczność, dokładność i cierpliwość kształtowana podczas zajęć mają pozytywne skutki w życiu codziennym. Wszystkie umiejętności zdobyte na treningach pozostaną do końca życia.

Trening tańca nowoczesnego na poziomie zaawansowanym jest z reguły odpowiednia dla dzieci o odpowiednich predyspozycjach. Zazwyczaj wchodzenie w świat tańca zaawansowanego np. zespół Luzik w szkole tańca Egurrola dance Studio odbywa się stopniowo. Pierwsze swoje kroki dzieci stawiają w grupie D, następnie przechodzą do zespołów Luzik 2, B-Team, Tarcho Kids i dopiero z tych zespołów przechodzą do czołowego zespołu Luzik 1 w kategorii wiekowej do 11 lat. W zespołach pracę dzieci można już rozpatrywać na poziomie wyczynowym. Taniec nowoczesny na poziomie średnio zaawansowanym to zazwyczaj 1-2 spotkania po 1-1,5h, podczas gdy na poziomie zaawansowanym to 2 spotkania po 2-2,5h, plus akrobatyka i technika. Najlepsze dziewczynki trenują 4-6 razy w tygodniu.

Zajęcia na poziomie zaawansowanym różnią się od zajęć rekreacyjnych znacznie większą intensywnością zajęć. Na wyższym poziomie tancerki przygotowują się do turniejów krajowych oraz międzynarodowych. Systematycznie stopniuje się trudność układów.

Taniec nowoczesny - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Strój na trening

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, to strój sportowy, który będzie prosty, wygodny i pozwoli na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy będziecie chodzić na taniec do grupy średnio zaawansowanej czy turniejowej, wystarczy, że będzie to top z krótkimi spodenkami lub legginsami, bezpalcówki, które służą do ochrony i komfortu stopy podczas ćwiczenia i pozwalają na kontrolowanie ruchów (my polecamy te, ponieważ są wygodne, łatwo się je pierze i nie mają specyficznego zapachu skóry).

Na każdy trening dobrze jest mieć torbę a w niej:

  • Wodę,
  • Kosmetyczkę przezroczystą na kluczyk do szafki, bezpalcówki oraz kartę wejściową
  • Bluzę na początek treningu

Turnieje

Taniec w formie rekracyjnej daje możliwość uczestniczenia dzieci w pokazach i przedstawieniach. Daje to dziecku możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, poniesienia samoooceny, uczy pewności siebie.

Na poziomie zaawansowanym tancerki zaczynają startować w turniejach. Zazwyczaj są to turnieje IDO, WADF czy organizowane przez różne organizacje czy samorzady. Wiąże się to z większą odpowiedzialnością i stresem.

Nie ma znaczenia na jakim poziomie (średnio-zaawansowanym, czy zaawansowanym czy wyczynu) trenuje dziecko – najważniejsze to by robiło to z pasją!

Może zainteresuje Cię też...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.