Obuwie i podłoga

Medycyna Tańca Obuwie i podłoga #metkabaletka #dance #dancer #taniec
Obuwie i podłoga do tańca. Kolejny ważny element, żeby tańczyć zdrowo i bezpiecznie.
 &
Każdy taniec i styl rządzi się swoimi prawami na parkiecie tanecznym. Każda technika ma odpowiednie wymagania, które tancerz musi wziąć pod uwagę. Również typ podłogi i obuwia. Oprócz mody ma tutaj znaczący wpływ jak nasze ciało się porusza i czy z tego tytułu nie będzie miał problemów.
&
Wszystkie stawy w organiźmie ludzkim, czyli i tancerza muszą wchodzić w reakcje z podłożem, przy zwykłym chodzeniu grawitacja i inne siły nacisku i reakcji, które znamy lub nie z fizyki, wpływają na nasze stawy. Przeważnie niekorzystnie. Dlatego na przykład im twardsze podłoże i im mniej przystosowane do naszego tańca tym gorzej dla naszych stawów, kręgosłupa, stawów skokowych, kolanowych czy biodrowych.
 &
Z różnych przyczyn nie zawsze mamy możliwość tańczyć na profesjonalnej podłodze tanecznej w naszej szkole czy studiu. Profesjonalna oznacza, że jest ona specjalnie stworzona, żeby właśnie jak najmniej szkodzić naszym stawom. Musi być ona odpowiednio miękka, tępa lub śliska, odpowiednio sprżysta, żeby wszystkie ruchy, które wykonujemy w tańcu a w większości są one dynamiczne były pochłaniane i przejmowane przez podłogę, a nie nasze stawy.
 &
Formy uliczne tańca, breakdance, parkour, hip hop i wiele innych maja inne wymagania niż balet czy modern. Tańczymy je w butach.
 &
Modern czy współczesny w skarpetkach, napalcówkach czy wręcz boso. Żadnen but wtedy – stopy nie jest w stanie uchronić jeśli tańczyła w trudnych warunkach. Tancerze zwracamy uwagę w czym i na czym tańczymy. Stopa ze wszystkich części ciała tancerza pracuje najwięcej w ciągu naszego całego życia. Taniec klasyczny, towarzyski, współczesny najbardziej je eksploatuje.
Małą przewagę chwilami  mają tutaj akrobaci czy break dancerzy odciążając stopy a trenując i tańczac na rękach ale i z tego tytułu mają problemy.
 &
Baletki, pointy, trampki, skarpetki, kozaki, szpilki, klapki, czółenka, część z tych butów musi z nami tańczyć ze względu na styl, który tego wymaga, do innych stopa i my nie powinniśmy sie zbliżać w tańcu, bo mogą one u nas wywołać uraz a co najmniej niepotrzebny na danym treningu czy pokazie ból.
 &
Jeśli mamy wątpliwości co do tego w czym możemy tańczyć a w czym niekoniecznie, upewnijmy sie dwa razy! Zawsze warto!
 &
Anna Achimowicz
Tancerka i Kierownik Fizjoterapii Centrum Medycyny Tanca