Centrum ciała – miednica

Centrum Medycyny Tańca Centrum Ciała Miednica wpis blog #metkabaletka #dance #dancer #taniec
Centrum ciała – miednica. Dlaczego jest tak ważna w Tańcu i dla Fizjoterapeuty?
 &
Trzymaj centrum, pilnuj centrum, gubisz centrum w lewo. Często właśnie takie komendy słyszymy od naszego nauczyciela tańca czy trenera.
  &
Ale co to znaczy, że tutaj cały taniec się zaczyna?
  &
Miednica jako centralna część anatomiczna stabilizująca wszystkie kończyny jak i kręgosłup jest ważna z wielu względów. Przede wszystkim w tańcu jej stabilność i symertia determinuje bezpieczny ruch jak i prawidłowy technicznie taniec.
  &
Czy przez asymetryczną miednicę mogą mi nie wychodzić piruety pytają tancerze?
  &
W bardzo dużym skrócie tak. Miednica jako struktura kostna jest połączona z układem nerwowym, a on jako główny zawiadujący z mieśniami, które nami „tańczą”. Jeśli dochodzi do nieprawidłowej pracy miednice, fachowo tzw. zaburzonej funkcji miednicy, mamy gwarancje, że pozostałe elementy w organizmie będą musiały próbować uzupełnić te braki w inny mniej skuteczny sposób.
Asymetria ustawienia miednicy niesie za sobą zawsze zaburzenie funkcji układu nerwowego, a dalej i mięśni. Pytanie tylko czym się owe problemy zamanifestują. Następują pewne konkretne mechanizmy już nam znane w Fizjoterapii. Ciało reaguje w podobny nieprawidlowy sposób czego niestety nie czujemy. Natomiast tyle ile tancerzy każdy organizm może mieć z tym inny problem i radzić sobie z nim równie indywidualnie.
 &
Może to być dyskoordynacja, trudność w wykonaniu elementów technicznych jak skoki, piruety, konkretne kroki. To tylko niektóre z listy. Rezultaty nieprawidlowo ustawionej miednicy u tancerza
  &
Skutki „skreconej” czy nieprawidłowo właśnie ustawionej miednicy, mogą być na dłuższa metę niebezpieczne:
– ból kolana
– przeciążenia mięśni
– zaburzenia koordynacji i równowagi
– ogólne zmęczenie
– bóle głowy
– czy nawet problemy z trawieniem zjedzonego przez Nas właśnie lunchu.
Wydaje się to dość szerokie spektrum? Bo nim jest.
  &
Jak to jesteśmy w stanie sprawdzić na sobie? Czy mam symetryczna czy asymeteyczna miednicę?
Niestety nie ma jak, przeważnie taka miednica nie daje o sobie znać. Może to sprawdzić jedynie fachowy fizjoterapeuta.
  &
A miednica i centrum ciała u tancerza jak już wcześniej mówiliśmy rzecz najważniejsza. To ona inicjuje ruch, koordynuje wszystkie części ciała, gwarantuje poprawność i wykonanie w tańcu no i na końcu gwarantuje zdrowie ciała tancerza i zminimalizowanie urazów które i tak w naszym zawodzie mogą sie pojawić.
  &
Sprawdzenie symetrii miednicy nie trwa długo i nie jest nieprzyjemne, warto zatem odpowiedzieć ciału na pytanie czy wszystko gra.
Problemem dotyczy 95% tancerzy jak i zwykłego społeczeństwa. Może sie okazać przy sprawdzaniu miednicy, że przyczyna wielu problemów, których nawet nie wymieniliśmy w liście.
  &
Trzymaj miednice, trzymaj centrum, kontroluj symetrie. Po skorygowaniu miednicy, która wymaga wsparcia. Wykonanie tego wszystkiego będzie już dla Was dużo dużo prostsze!
O miednicy w większych szczegółach już niedługo w kolejnych artykułach!
  &
 Bądźcie Zdrowi na Zimę!!!
  &
Anna Achimowicz
Tancerka i Kierownik Fizjoterapii Centrum Medycyny Tańca
  &
http://metkabaletka.pl/obuwie-i-podloga/
http://metkabaletka.pl/dlaczego-boli-kolano/
http://metkabaletka.pl/czym-jest-medycyna-tanca/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.